Giresun
İstanbul
Ankara
    Son Dakika    Gazete Manşetleri    İletişim    Reklam
  Üye Girişi Üye Ol
sisdagigazetesi
GÜNCEL SİYASET KULİS SİSDAĞI EĞİTİM SAĞLIK TURİZM EKONOMİ KÜLTÜR-SANAT SPOR MAGAZİN
Ana Sayfaya Dön  

Menderes tamam; ya diğerleri?

Şaban Kutlu 14 Ekim 2011 Cuma , 14:59 tarihinde yazdı.

             Eskiler bilirler, Anadolu’nun kendi halinde hasbelkader yaşam süren birçok kasabasının kahvehanesinde, Tüccar ofislerinde, kasap duvarlarında iki resim dikkat çeker, birisi veresiye ve peşin satan esnafların resmi diğeri ise bundan tam 50 yıl önce cunta tarafından idam edilen Adnan Menderes’in mavi portreli hüzünlü resmidir.

 

            Her ne kadar zaman geçse de Anadolu insanı Adnan Menderes’i hep kendinden biri olarak görmüş, Atatürk dönemini saymazsak, onun iktidarına kadar olan sürede ülkeyi yöneten tek parti iktidarını ise fazla önemsememiştir.

 

             İdam edilişinin ellinci yılında Adnan Menderes’i demokrasi havarisi ilan eden ne kadar cıvatadan adam varsa, Menderes’le beraber cunta tarafından asılan Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’a karşılık bir başka cuntanın üçte üç olsun mantığı ile astığı vatansever üç devrimci fidanın katledilişini ise ne yazık ki asla görmek istemezler.

 

             Tek Parti iktidarından sıyrılarak kurmuş olduğu Demokrat Partiyi iktidara taşıyan, memleket için yapmış olduğu birçok hayırlı işin yanı sıra, bir o kadar da demokrasiyi sadece kendisi ve iktidarının bekası için gerekli gören Menderes, aynı zamanda 1776 yılında Padişah I. Abdülhamit tarafından "Mühendishane-i Bahr-i Hümayun" adıyla kurulan İTÜ den 180 sene sonra Türkiye’de ODTÜ ve KTÜ’nin temellerini atmıştır. Buna mukabil genç cumhuriyeti aydınlıklara taşıyacak, Ülkeyi çağ atlatacak idealist köy öğretmenlerinin yetiştiği Köy Enstitülerinin kapısına kilit vurdu. Osman Bölükbaşı’nı ikinci kez vekil seçen Kırşehir’i ilçe yapmaktan, Malatya’yı ikiye bölmekten de asla çekinmedi.

 

             1957 seçimlerinden sonra almış olduğu dış kredilerle başta Barbaros Bulvarını, Vatan Caddesini ve Millet Caddesini hizmete açan Menderes Hükümeti kısa bir süre sonra ise Türkiye’nin 600 milyon dolar dış borcunu ödeyemeyeceğini açıklayarak borç erteleme ilan etti ve Türk insanı ilk kez IMF ile stand-by anlaşması imzaladı.

              Tek parti döneminde kurulan bazı traktör ve basma fabrikaları Menderes döneminde özelleştirildi veya ekonomik olmadıkları gerekçesi bahane edilerek kapatıldı. Oysaki bu ülkenin gün görmemiş kadınları kızları ilk kez bu fabrikaların entarileriyle gelin olmuşken.

             Uçak ve uçak motoru fabrikaları, Eskişehir tank fabrikası ve Kırıkkale silah fabrikası NATO standartlarına uymadıkları gerekçisiyle kapatıldılar. Üstelik bugün Menderes’i demokrasi havarisi edenler bu uçak fabrikalarından yurt dışına uçak satıldığını ve birçok siparişin sırada beklediğini ise asla bilmek istemezler. Menderesin bir gece de kapısına kilit vurduğu tank fabrikasını açmaya rahmetli hocanın da ömrünün yetmediğini burada belirtmekte de fayda var.

            Cunta tarafından İdam edildiği ipin ve yediği yemeğin parası ailesine ödetilen Adnan Menderes ve arkadaşlarına11 Nisan 1990 da itibarları meclis tarafından iade edildi. Yaklaşık on bir yıl sonra bir başka Amerikancı Cunta tarafından 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamlarını öngören 2 Mayıs 1972 tarihi ve 1586 sayılı kanunun ortadan kaldırılması gündeme geldi. Bu üç öğrenci liderinin yıllar önce bağımsız bir mahkeme

 

 

 

 

 

 

tarafından yargılanmadığını ve haklarında siyasi bir karar alındığını belirten kanun teklifi halen TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülmeyi bekliyor.

 

                  TRT'nin Kürtçe kanalı nedeniyle konuşan Kültür Bakanı Günay, 'Bugün, Kürt yazar Mehmed Uzun, sanatçı Ahmet Kaya ve şair Ahmed Arif'i hatırlarken içim acıyor. Artık hakkın iadesi noktasındayız' derken, tek suçları bu ülkeyi sevmek ve Amerikan Emperyalizmine duydukları nefret olan bu üç genç devrimciyi ise hiç dikkate almamakta. Anlaşılan o ki eski devrimci yeni AKP li Bakan Günay açılım politikalarının sıkı bir takipcisi olmuş.

 

                   CHP İzmir milletvekili Bülent Baratalı Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan için

Verdiği kanun teklifinin gerekçesinde ''Kimseyi öldürmemiş bu üç gencin idam cezaları, maalesef Meclis kararı ile kesinleşmiş ve infaz gerçekleştirilmiştir. Bu kanun teklifinin amacı itibar değil Meclis'in yıllar önce aldığı bu yanlış idam kararının ortadan kaldırılıp geri alınmasıdır. Onların bu toplumda zaten itibarları vardır'' diye görüş belirtmiş.

 

                  Yan yana dahi gömülmelerine izin verilmeyen, bir o kadarda kısa ama onurlu yaşamlarında uğrunda can verdikleri devrim bayrağını arkalarından sallayacak binlerce insan bırakan bu üç insanın itibarlarının iadesi günümüzde pek de önem arz etmiyor.

Adnan Menderesin TRT arşivlerinde her ölüm yıldönümünde yayınlanan birkaç belgeselinin dışında fazlaca bir şey bulunmazken, bir cuntanın astığı üç kişiye karşılık bir başka cuntanın üçte üç olsun mantığı ile astığı üç devrimci için ise başta, Dar Ağacında Üç Fidan, İdam Gecesi Anıları, Deniz Gezmiş Destanı, Gülünün Solduğu Akşam, Defterimde Kuş Sesleri, Hoşcakal Yarın, Aşk Olsun Sana Çocuk, Hatırla Sevgili, Öyle Bir Geçer Zaman Ki gibi birçok eserin yanı sıra onlarca şarkıda kendilerinin yakmış oldukları devrim meşalesini tutuşturmaya ve onlara ilham vermeye devam ediyor.

                 Adnan Menderesi ve Deniz Gezmişi idam eden, on yedi yaşında ki Erdal Eren’i ipe gönderen, ‘’ Eh bir tanede sağcı asalım’’ diye Mustafa Pehlivanlıyı’ da kurban seçen, binlerce insanı işkenceden geçiren‘’asmasaydık da beslese miydik’’ zihniyetlerinin sahipleri günümüzde çoktan unutulup gittiler. Bu kapkaranlık utanç dolu, Türkiye’nin belki de hiç yaşanmamış sayılacak üç dönemini arkalarında sessizce bırakarak.

 

                 Sanırım en çok da iadeyi itibara onların ihtiyacı olsa gerek.

 

Saygı ve Sevgilerimle

Saban_kutlu_1963@hotmail.com

  Bu haber toplam 2771 defa okunmuştur.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


Bu Yazıya Yorum yapılmamış ilk yorum yazan siz olun!

  
Bu yazıyı paylaşın:
 
Untitled Document
 
 
 
 
 
Kaz Dağları Milli Parkında Keyfi Uygulama - Şeref Sinir
Kaz Dağları Milli Parkında Keyfi Uygulama
OKU DİYE BAŞLAR KELAMI KADİM - Adem Güney. OZAN GEZGİNİ
OKU DİYE BAŞLAR KELAMI KADİM
FAKÜLTE VE GÖRELE - Ahmet Bilge
FAKÜLTE VE GÖRELE
İnsanı Tanımak - Sıla Zeynep Alaşalvar
İnsanı Tanımak
Annelerin çocuk, kariyer çıkmazı! - Uzm. Psk. Hande SİNİRLİOĞLU ERTAŞ
Annelerin çocuk, kariyer çıkmazı!
BİLGİ KİRLİLİĞİ YATIRIMA ENGEL Mİ … - Kamil Patan
BİLGİ KİRLİLİĞİ YATIRIMA ENGEL Mİ …
Attar ne yaptı? - Ahmet Ceylan
Attar ne yaptı?
Mavi Alay; Haram Topraklar. - Şaban Kutlu
Mavi Alay; Haram Topraklar.
7k medya
 
 
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GİRESUN SAĞRAK GÖLDEN GELEN VEFA
GİRESUN SAĞRAK GÖLDEN GELEN VEFA
Bundan 25 yıl önce Atalarımızın Orta Asya’dan getirdiği ve yüzyıllarc
Şehrin Kasvetinden Kaçanlara Antikköy.
Şehrin Kasvetinden Kaçanlara Antikköy.
Şehrin Kasvetinden Kaçanlara Antikköy,İstanbul’da şehrin kasvetinden
Kalaycılık Mesleğide  Tarih Oluyor
Kalaycılık Mesleğide Tarih Oluyor
Tarihin en eski el sanatlarından biri olan kalaycılık, günümüzde yok olmaya
 
VADİDE İKİ HESAP,Sinan Güvendi. - 24.5.2016 11:43:56 Misafir Kalemler
VADİDE İKİ HESAP,Sinan Güvendi.
Elveda! - 27.6.2011 15:44:51 Hulki Cevizoglu
Elveda!
GEL DE YAZMA - 19.12.2014 11:55:18 Azmi Gülsoy
GEL DE YAZMA