Giresun
İstanbul
Ankara
    Son Dakika    Gazete Manşetleri    İletişim    Reklam
  Üye Girişi Üye Ol
sisdagigazetesi
GÜNCEL SİYASET KULİS SİSDAĞI EĞİTİM SAĞLIK TURİZM EKONOMİ KÜLTÜR-SANAT SPOR MAGAZİN
Ana Sayfaya Dön  

VADİDE İKİ HESAP,Sinan Güvendi.

Misafir Kalemler 24 Mayıs 2016 Salı , 1:43: tarihinde yazdı.

VADİDE İKİ HESAP

Mevcut haliyle Şebinkarahisar’ın Amasya Erzincan yolu bağlantısı uygun bir güzergah değildir. Bunun birinci sebebi arazinin elverişli olmaması, ikinci sebebi ise mevcut yolun Şebinkarahisar’ı batı yönüne bağlamakla birlikte, barajdan dolayı güney ve doğu bağlantılarının (Sivas, Erzincan, Malatya, Elazığ vs) çok dolambaçlı ve uzun olmasıdır. Çünkü Şebinkarahisar’ın arkası Giresun yani sahil, dolayısıyla sahilden gelen araçlar batıya değil, ağırlıkla Erzincan Sivas Malatya yönüne seyahat edecektir. Bu anlamda mevcut yol, şu anda Şebinkarahisar’ın ve Alucra’nın ilçe yolları olmaktan öteye gidememektedir. Bizim STK lar ve siyasiler her ne kadar küçük düzeltmelere sevinseler de, büyük resim; Giresun – Erzincan, Giresun – Sivas ve Giresun Malatya, vs güzergahlarıdır.

Bu yörenin Karayolları bölge müdürlüğü Sivas’tadır. Sivas’ın Karadeniz’e çıkışı da Şebinkarahisar üzeri olduğu için, güzergahın değişmesi Sivas’ın da menfaatinedir ve yeni güzergahın bakım ve diğer maliyetleri daha az olacağından dolayı devletin de menfaatinedir. Yol özellikle süre olarak çok kısalacağından dolayı vatandaşın da menfaatinedir.

Sivas karayolları bölge müdürlüğü şimdiye kadar böyle bir çalışma yapmamış olabilir, ya da atlamış olabilir, eğer Suşehri, Akıncılar, Gölova, Çamoluk ve Şebinkarahisar yerel yönetimleri ve stk ları böyle bir projeyle (yani Akıncılar – Şebinkarahisar bağlantısı) Sivas bölge müdürlüğüne giderlerse, sonuç alacakları muhakkaktır. Çünkü rakamlar her şeyi ortaya koyuyor.

1-Mevcut güzergah çok engebeli bir arazi yapısına sahip olduğundan, fazlaca bakım maliyetine ve seyahat süresinin uzamasına neden olmaktadır. Hal bu ki Şebinkarahisar – Akıncılar güzergahı ile bu sorunlar ortadan kalkmaktadır.

2-Yeni açılacak Akıncılar – Şebinkarahisar güzergahı yaklaşık 25 km olacaktır. Dolayısıyla halen 76 km olan mesafe 25 km ye düşecektir.

3-Giresun Sivas yolu mesafe olarak 10 km daha kısalmasının yanında süre olarak çok daha fazla kısalacaktır.